Rostoványinak, szeretettel

Azt akarom mondani, Kedves(?) Tanár(?) Úr, hogy nincs nagyon nyugati civilizáció a mindennapi életben. komolyan mondom, ez tényleg egy másik világ. és nemcsak a konnektor meg a villanykapcsoló...


de például a vécé, mindig szurkolok, h lemenjen,,, meg h ne legyen annyira tele, h kifolyjon. na de ezt inkább hagyjuk. az emberek nyeurópában is rengeteg kaját dobnak ki, de ezek... emellett nem csoda, hogy itt találták ki a pc-séget, mert az emberek berlusconit is megszégyenítő módon és mértékben (akikkel beszéltem persze, biztosan nem mindenki) rasszisták - eszméletlenül nem is leplezik, kifejezetten hirdetik, idegeneknek is. ma egészen furcsa volt "republikánusokkal" és "államellenesekkel" találkozni, ilyenek tényleg vannak.

A közterekhez való viszonyuk az ittenieknek hasonlóan fura. Chicago, ahol most vagyok egy nagyon durván jó város, kb mint egy kevésbé szétesett, teljesen helyrepofozott gazdag, felhőkarcolós Berlin. tényleg hatalmas parkok, meg minden. egy kivétellel: ezek nem laknak ott bent. és a strandtól eltekintve nem is nagyon használják a köztereket. csak autózgatnak meg sietnek. a parkok üresek, bár sok van belőlük.

az emberek lakhatnak:
  • a tóparton: ez a Laci bácsi szerint is nagyon drága, ami azt jelenti, hogy elképzelhetetlenül drága, ez naon jó panoráma a Michigan-tóra és Chicagóra, ami a felhőkarcolókat jelenti (néha a külvárosokat és chinatownt is beleértik), mindenhez közel, egy utcányi az egész a part mentén nem is végig (lake shore)
  • külvárosban1: hát a feketék nagyon durván szegregálva vannak, eszméletlenül, de az ilyen külváros sem feltétlenül szegényeket takar, jó közlekedéssel. van még chinatown is, ami naon vicces, az külön kis társadalom.
  • külvárosban2: átlagos munkásosztályszerűek, tipikus TomésJerry vagy 40-50es évek beli egyszintes kis házakban (abban a nicolekidman filmben volt...tök jellegzetes, mikor asszem vmi tortával megöli a fárját v mi). ez, mikor mentünk, hatalmas élmény volt, hogy ilyenek tényleg léteznek, és virágoznak, ezek a városi neighbourhoodok. régi amerika
  • körüllakók: na hát persze ez a tipikus. kb 50kmig nem tudod megmondani, h most mi van, mer végülis a zölderület aránya ugyan durván nő, de az utak mentén (ha nem a highwaynél vagy) kb majnem folyamatosan házak vannak. 60-70 kmes körzetben (inkább ellipszisfélben) vannak alvóvárosok. ez a hatalmas tömeg az, aki dugót csinál a 4-6 sávos highwayeken, mikor haza/dolgozni akar menni. 3órás hazaút... hmm?
  • egyetemen: ezt azért írom ide, mert chicago ebből a szempontból szenzációs, az egyetemek (nagyon sok) javarészt eléggé benn vannak, jó közlekedéssel (csak elég morcos diákokkal, és gyenge tájékoztatással). Emiatt a campuszos hangulat, eltekintve attól, hogy naon sok épület van, meg egy helyen meg a negyed neve Hyde PARK, kicsit csorbát szenved, de eszméletlenül jól elérhető a csodálatos belváros.
Tehát van egy nagyon jó város, amit elég kevesen vesznek igénybe, mert nehézkes dolog. Egyébként várost nézni is kocsival kellett... de ezt a parkolási nehézségek lehetetlenné tették.

Ha tehát Chicagóba mész, és menj, mert sztm ez amerika berlinje, csak ápolt füvekkel (az nagyon durva itt, ahogy rendben tartják a dolgokat, tényleg mindenhol...), szóval hogy akkor cs-sel vmi jobb közlekedésű külvárosban vagy az egyetemen szállj meg, h ne kelljen kocsi... mert azzal még turistáskodni se lehet, a part környékén 20$ a parkolás a felhőkarcolóknál a public parking (nem is őrzött) 7$, de csak két órát lehet.

Ezer apró dolog van még, ami miatt eszméletlenül távolabb van ez a hely (pontosabban az a kb 10 ember, akikkel beszéltem, meg amit eddig láttam) "tőlünk", mint akármelyik 2 eui ország egymástól. és egyébként egy csomó dolog nem negatív, csak más (van persze negatív is, pl nincs bicikliút).

0 megjegyzés:

Újabb bejegyzés Régebbi bejegyzés Főoldal